در طول سالهای بعد از انقلاب اسلامی امام راحل عظیم الشأن ورهبر فرزانه انقلاب بارها به مسائلی اشاره فرموده اند که اگر مسئولین کشور بجای تئوری های آنچنانی و برگرفته از دنیای غرب و یا گرایش های سیاسی که اغلب آن را دیکته می کنند به معنای واقعی کلمه ، فقط در بیانات این دو بزرگوارگشتی می زدند و برخی از آنها را از نظر مبارک می گذراندند و به آن عمل می کردند. هیچ شکی نداریم که نه تنها جامعه ی ما به سوی اسلامی شدن واقعی نزدیکتر می شد بلکه خود آقایان هم مدیریت بهتر و آسانتری را داشتند و به اصطلاح جزء مدیران کارآمد می شدند.
مقام معظم رهبری دربخشی از نامگذاری سال ۹۳ فرمودند : مدیریت جهادی…
در این رابطه سمینارهای فراوان برگزار شد و مقالات زیادی نوشته شد.اما باور کنید یا این حقیر ندیدم یا اصلا یک مدیر جهادی معرفی نشد.! در حوزه قرآن و عترت که کاملا مرخص بودند.
البته در مورد شاخصه ها خیلی صحبت ها شد اما نمونه معرفی نشد. خیلی جای تاسف است که به همین زودی برخی چیزها فراموش شود. کسانی که سالهای بحرانی دفاع مقدس و اوایل انقلاب را بیاد دارند می دانند مدیرانی بر صدر کار بودند که اولین شاخصه آنها ایمان و اخلاص و مردمی بودن بود. و از شاخصه های دیگر آنها خستگی ناپذیری و دوری از تجملات و کاغذ بازی و فخر فروشی وبی معنی بودن چرتکه انداختن ها بود. کار می کردند و جهادی کار می کردند. شهید باهنر فرمودند : من هرگز خستگی را ملاقات نمی کنم …. شهید رجایی را همه شما بخوبی می شناسید و بیاد دارید….
البته نظم و قانون و تخصص از واجبات امور مدیریت است . که نباید نادیده گرفته شود ولی جهادی عمل کردن برای یک حکومت انقلابی و موقعیت های بحرانی بسیار سازنده و بجاست . اما آیا امروز هم روحیه جهادی را در مدیران می بینید. برای ملاقات با یکی از همین آقایان چند بار باید تلفن بزنید تا نوبت بگیرید؟ بعد از کلی تلاش شاید بتوانید ۱۰ دقیقه صحبت کنید. تازه وقتی را هم که به شما می دهند، یا دارند به جلسه می روند!!، یا میهمان دارند!!، یا از سروران خدمت رسیده اند!!، یا نزدیک نماز است !!، یا داخل آسانسور باید حرفتان را بزنید.!!
این مدیریت همان آفت بزرگی است که دامن نظام اداری ما را گرفته و باعث ناکارآمدی مدیران گشته است .
همه این مدیران در اتاق هایی هستند که دربان و دفتر و دستک دارد و زیر بنای آن کمتر از ۶۰ متر نیست و مبلمان آن چندین میلیونی است. و قطعا بین پذیرش شما و بنده با برخی . . . حتما تفاوت هایی وجود دارد.
در همین حوزه قرآن و عترت ، هم این نوع ازمدیریت را دیدیم و تجربه کردیم… هم مدیریت جهادی را دیدیم که شماره تلفن همراهشان را در اختیار مدیران موسسات قرار می دادند و برای وقت ملاقات نیازی به هفت خوان نبود واگر نیاز به نام بردن و اعلام نمونه باشد می توانیم نام ببریم . و از رفتار مدیران در جمع هایی که این عزیزان هستند بسیار مشخص و پیداست.
مدیریت جهادی مدنظر مقام معظم رهبری یعنی مدیران مردمی ، دارای اوصافی چون مالک اشتر ، متواضع و مردم دار ، پرتلاش و خستگی ناپذیر ، مخالف تجملات و اسراف کاری ها ، منظم و قانون مدار، پاسخگو ودلسوزو…
جامعه قرآنی بطور خلاصه مدیرانی که خود را از آنها جدا می دانند و دچار خود برتر بینی هستند و گاه فکر می کنند ولی نعمت این جامعه بزرگ و معنوی هستند را نمی پذیرد. برخی از مدیران سابق اگر چه فعالیت چشمگیری نداشتند و یا دستشان از لحاظ مختلف خصوصا بودجه بسته بود .و کمک مالی چندانی به موسسات نداشتند اما همچنان به عنوان مدیران صالح و کارآمد در ذهن جامعه قرآنی هستند و با این وصف وآنچه عرض شد مشخص می گردد. این جامعه بزرگ و معنوی و قرآنی به دنبال کمک های مالی صرف نیست گرچه نیاز موسسات و وظیفه مدیران ارشد است . اما این جامعه آنچه را می خواهد مدیر جهادی ، مدیر مردمی ، مدیر پاسخگو و متواضع و دارای اخلاق قرآنی است که این خواسته ی بزرگی نیست بلکه اگر خلاف این باشد. این جامعه آن را نمی پذیرد.
در حوزه قرآن و عترت کشور هم اکنون مدیران مومن و …. بسیارند . اما در قسمت هایی حضور دارند که با حوزه قدرت و سیاست فاصله دارند.واز این لحاظ مدیران موسسات و جامعه قرآنی توقع چندانی از آنها ندارند. اما متاسفانه بسیاری از مشکلات موسسات کشور در زیر چرخ های حوزه قدرت و سیاست گیر افتاده است . لذا می طلبد که مدیران این حوزه بیشتر با مدیران موسسات و جامعه قرآنی تعامل داشته باشند و بصورت جهادی برای رفع مشکلات آنان اقدام نمایند. به این عزیزان عرض می کنم ما که افتخار خادمی قرآن را پیدا کرده ایم به دنبال هیچ چیز غیرممکن نیستیم . اگر شما با ما صادق باشید و خودبرتر بینی نداشته باشید . ما جامعه ای بسیار قدر شناس هستیم و شما را از خودمان می دانیم و در هر شرایطی در کنارتان هستیم . بیایید با ما صادق باشید. یک رنگ و پاسخگو باشید. تبعیض را کنار بگذارید و از تجملات و اسراف ها دوری کنید آنوقت بر روی چشم ما جا دارید. ضمنا ما همچنان آرام و متین و صبور نظاره گر رفتار شما هستیم . ما جامعه قرآن دعایمان مستجاب و نفرینمان گیراست بیایید با ما باشید.
غلامعلی دمساز- مدیر موسسه فرهنگی قرآن و عترت وحدت اندیش جام